Wieści turystyczne i kulturalne 28.04.2014

Turystycznie planujemy weekendowy wyjazd do Porażyna. Trzeba było zapłacić ostatnie raty i poznać "co, kiedy i gdzie"  więc Letni Dworzec, 1 maja i godz 11, zabiera nas autobus do leśnych okolic. Zabrać kijki, dobre samopoczucie i trasę. zapowiedział Pawel i z bardzo tajemniczą mina zapowiadał atrakcje turystyczno-sportowe.

Po przerwie na klubową herbatkę czekały nas atrakcje i wieści kulturalne, to film "Wypełnić pustkę".

gatunek:           Dramat

produkcja:       Izrael

premiera:          12 lipca 2013 (Polska) lipiec 2012 (świat)

reżyseria:          Rama Burshtein

scenariusz:      Rama Burshtein

Dziwny w klimacie to film o współczesnych chasydach, gdzie nie ogląda się filmów, nie czyta gazet, choć korzysta z samochodów i telefonów komórkowych, ale we wszelkich życiowych decyzjach zasięga rady rabina.

Współcześni chasydzi, żydowscy ultraortodoksi wierni tradycji i literze Tory, po hebrajsku zwani "haredi" (bogobojni), pojawiali się na ekranie już nieraz, choćby. w filmiach "Obcy wśród nas" , czy "Skrzypek na dachu". Ale zwykle było to spojrzenie z zewnątrz, rodzaj duchowej turystyki, fascynacji egzotyką, ekstatyczną obrzędowością i śpiewem.

"Wypełnić pustkę" - historia swatów i małżeństwa 18-letniej Shiry należącej do wspólnoty chasydzkiej we współczesnym Tel Awiwie to przekaz z pierwszej ręki, ze środka społeczności, do której należy sama reżyserka.

Świat zewnętrzny, ulica, państwo jakby dla nich nie istnieją. W szabat mężczyźni siedzą osobno, śpiewają, mocno wybijając rytm. Mąż mówi do żony: jesteś moją Torą. To najwyższy komplement i wyraz miłosci. Odwieczne formuły życzeń i pozdrowień wypowiada się tutaj w sposób naturalny "Niech cię pocieszy Bóg Syjonu i Jeruzalem, obyś nie zaznał więcej smutku"

Podczas wizyty u rabina osiemnastoletnia Shira na pytanie "Co czuje dziewczyna?" odpowiada. "To nie jest kwestia uczuć" - Posłuchanie zostaje niespodziewanie przerwane bo do rabina dobija się samotna, starsza kobieta - chce poradzić się najwyższego autorytetu, jaką kuchenkę powinna kupić. Rabin pozwala jej wejść, pokazuje kobiecie swoją kuchenkę: możesz kupić taką samą. A ona kręci nosem: nie taka, za niska... Sprawa miłości i małżeństwa splata się nagle ze sprawą kuchenki, zupełnie jak w chasydzkiej przypowieści, gdzie za pomocą drobiazgu tłumaczy się sprawy wielkie

Ja Intencję filmu odebrałam następująco: trzeba mieć kogoś, kogo możemy zapytać, bo tylko pytając, dowiadujemy się, co sami czujemy i myślimy. Autorytet jest po to, żeby móc przy nim odnaleźć własną drogę. I Bóg służy chasydom do tego, żeby człowiek mógł, jak w lustrze, odnaleźć swoją prawdę. Shira osaczona przez rodzinę uznaje, że nie ma innego wyjścia i innej prawdy. Bardzo odległy mentalnie świat.

Agrafek