Szkolenie w Wągrowcu

Kolejny raz w ramach projektu „Krok naprzód” realizowanego przez Stowarzyszenie „CROSS” ze środków PEFRON mogliśmy uczestniczyć  w szkoleniu z zakresu nordic walking, które odbyło się w Wągrowcu w ośrodku WIELSPIN w dniach 09 – 23 września 2018.r.

  Do  ośrodka WIELSPIN przyjechały osoby niewidome i słabowidzące z całej Polski, ale zapewne z powodu odległości  Wągrowca od Poznania na szkolenie przyjechało najwięcej Poznaniaków.  

Ośrodek „WIELSPIN” jest położony nad brzegiem jeziora i otoczony lasem, więc warunki do uprawiania Nordic walking były wymarzone, no i pogoda też była wymarzona na spacery z kijkami.

       Większość uczestników nie miała żadnycch umiejętności w posługiwaniu  się kijkami  do nordic walking,  ale po to było właśnie to szkolenie, aby polubić i nauczyć się  tego rodzaju aktywności.

        Zajęcia przedpołudniowe odbywały się zawsze w terenie.

Troje sympatycznych, kompetentnych i cierpliwych instruktorów  nawet najoporniejszych   potrafiło zmobilizować do aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Podzieleni na grupy rywalizowaliśmy między sobą wykonując różne zadania  np. ruty piłką, które miały poprawić naszą koordynację ruchową.  potem była rozgrzewka i w zależności od kondycji fizycznej  trzy lub pięciokilometrowy spacer po leśnych terenach wokół  ośrodka, a na koniec wykonywaliśmy kilka ćwiczeń uspakajających, by uniknąć tzw. zakwasów.

      Po południu odbywały się  zajęcia indywidualne. Każdy z uczestników dwa razy po pół godziny miał tzw. „korepetycje,” by pod czujnym okiem instruktora szlifować technikę chodzenia z  kijkami Pozostali  w tym czasie korzystali z  gimnastyki w basenie lub z kręgielni.    

     Wieczorami odbywały się wykłady i spotkania integracyjne.  

      Pod koniec szkolenia instruktorzy ocenili nasze umiejętności  i zaangażowanie  w zajęciach. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom. 

 

      W ostatnim dniu szkolenia dwoje najlepszych uczestników i dwoje instruktorów wzięło udział w lokalnych zawodach NW. Startowali oni w tzw tandemie /niewidomy + pilot-przewodnik/ i osiągnęli bardzo dobre czasy w swoich kategoriach wiekowych.  Wzbudzili przy tym duże zainteresowanie, sympatię i podziw innych uczestników tych zawodów.