Puszczykowo po raz trzeci

Już po raz trzeci zarząd Stowarzyszenia „Cross” w Warszawie powierzył  naszemu stowarzyszeniu zorganizowanie zawodów NW o Puchar Polski. Po raz trzeci zawody odbyły się w Puszczykowie i była to okazja, by niewidomi i słabowidzący członkowie stowarzyszenia „Cross” mogli rywalizować z pełnosprawnymi osobami zrzeszonymi w klubach Federacji Nordic Walking Poland. 

Zawody NW w Puszczykowie mają już kilkunastoletnią tradycję. Organizowane są zawsze w maju przez Federację Nordic Walking Poland jako kolejny etap zawodów o tzw Koronę Zachodu.

Do Puszczykowa w piątek  po południu 20 maja   przyjechało 24 zawodników z kilku crossowskich klubów.  Wszyscy zakwaterowani zostali w hotelu WIELSPIN.

W sobotę 21.05 o godz.10;00 wszyscy  zjawili się na puszczykowskim stadionie,  by odebrać numery startowe i czipy do pomiaru czasu. Na stadionie było już kilkaset  kolorowo ubranych uśmiechniętych ludzi. Jedni czekali na swoją kolejkę startu inni na numery startowe. Było trochę  niepokoju  bo nie wszyscy nasi całkowicie niewidomi zawodnicy mieli „przewodnika – pilota” do „nordicowego tandemu”. Jest to zawsze  duży  problem  dla osób całkowicie niewidomych utrudniający im uprawianie tego rodzaju aktywności. Tym razem udało się rozwiązać dość szybko ten problem, bo pani Ania – spikerka zawodów przez głośniki poprosiła zawodników, którzy skończyli już marsz na 10 km, aby posłużyli naszym zawodnikom jako przewodnicy . Na apel odpowiedziało 5 osób i nasi zawodnicy mogli wystartować.

Start i meta były na stadionie,  2,5 kilometrowa trasa marszu wiodła po ścieżkach Wielkopolskiego Parku Narodowego. Trzeba było ją przejść dwukrotnie. Była dobrze oznakowana i bezpieczna. Na trasie stali sędziowie, którzy pilnowali, by wszyscy zawodnicy prawidłowo posługiwali się kijkami i nie podbiegali. Nasi niewidomi zawodnicy wzbudzali podziw i sympatię .W swojej kategorii osiągnęli bardzo dobre wyniki. Na mecie każdy zawodnik  otrzymał medal i torbę z prezencikami. Na zakończenie najlepsi otrzymali oryginalne statuetki. Miało być jeszcze losowanie dodatkowych nagród, ale ulewny deszcz wystraszył zawodników i organizatorów, Losowanie przeniesiono do internetu, Trzeba tylko zachować swój numer startowy i we wtorek o 20:00 zajrzeć na stronę Korony Zachodu i czekać na szczęśliwy los.